כולנו מתלבטים לא פעם איך להוביל מהלכים מורכבים עם מספר גדול של שותפים; איך לקיים ישיבות יעילות ומהנות, איך לשתף כמה שיותר אנשים וגם להגיע לתוצאות ואיך לקיים שיחות מועילות עם שותפים, עובדים או מתנדבים.  תפקידי ניהול בארגון חברתי מזמנים אתגרים רבים הנובעים מהצורך להוביל שינוי בתנאים מורכבים עם שחקנים רבים ומגוונים, תוך שמירה על ערכים בהם מאמינים. שתיל שמח להזמין מנהלים ומנהלות, מובילים ומובילות בארגונים ובהתארגנויות, להכיר ולתרגל מיומנויות הובלה בכלים היישומיים  של "מנהיגות מאפשרת".

 
"מנהיגות מאפשרת" היא שיטה המשלבת בין תפיסת עולם לכלים מעשיים להובלה של שינוי. השיטה נשענת על היכולת לקדם השפעה באמצעות ראייה אסטרטגית, שותפות לדרך וגמישות ביחס לתנאי המציאות, תוך ראיית השוני בין האנשים כבעל ערך בתהליכי שיתוף בקבלת החלטות. השיטה פותחה במשך 20 שנה בחברת  Interaction Associates בארה"ב, ומופעלת במגזר השלישי על ידי חברת Interaction Institute for Social Change ובישראל. מאז 2007, מוביל שתיל את תכנית "מנהיגות מאפשרת" בישראל ומקיים סדנאות לארגונים התארגנויות ופעילים  בעברית ובערבית.
 

 

למה ולמי מנהיגות מאפשרת?

הסדנא מתאימה למנהלים ולמנהלות בארגונים, עמותות, קרנות וקואליציות, לרכזים ולרכזות הממונים על צוות שכיר או מתנדב, לצוותים בתוך ארגונים, וליזמים, יזמות, פעילים ופעילות המעוניינים לרכוש מיומנויות הובלה לשם השגת שינוי חברתי. 
 
תכנית ההכשרה כוללת למידה והתנסות בשבע מיומנויות שונות להובלת שינוי והשפעה:
 
 1. יצירת חזון מעורר השראה, וגיוס אנשים למימושו
 2. הובלת דיונים משתפים לצורך תכנון ופתרון בעיות
 3. חידוד השאלה "מי צריכים להיות שותפים בקבלת החלטות?" ולימוד שיטת שיתוף
 4. חניכה של עובדים, שותפים ומתנדבים למיצוי המיטב שבהם/ן
 5. עיצוב תהליך ביצוע וסימון אבני דרך
 6. מדידת הישגים באופן רב מימדי
 7. חגיגת הצלחות באופן אותנטי ומניע

כל הדרכים מובילות לשיפור הובלה 

לימוד והפנמה של שפה ושל כלים חדשים, משתנים לפעמים בהתאם לנסיבות. בחרנו ארבע דרכים מרכזיות בהן ניתן להשתלם על מנת לשפר את יכולות ההובלה:

למידה של  מיומנות אחת -  מפגש קצר שיכול להשתלב במסגרת למידה ארגונית כגון הכשרת צוות, מפגשי חשיבה ותכנון של הארגון או קבוצת למידה בנושאים שונים. מפגש כזה יכול לשמש לצורך למידה והעמקה במיומנות רלוונטית לצוות על פי צורך מסוים.

 • מספר משתתפים: על פי גודל הארגון
 • אורך הסדנא: 3-4 שעות
 • קהל יעד: הארגון המזמין

סדנא חד יומית -  סדנא מקוצרת וממוקדת במהלכה מכירים המשתתפים עקרונות מרכזיים בגישת המנהיגות המאפשרת ומתנסים בשתיים מתוך שבע המיומנויות השונות. בין הנושאים האפשריים: כיצד מנהלים ישיבות, כיצד חונכים עובדים, כיצד בונים הסכמות ועוד. סדנאות אלו טובות למיקוד למידה במיומנות מסוימת תוך פרק זמן קצר יחסית.

 • מספר משתתפים: עד 18 משתתפים או בהתאם לגודל הצוות בארגון המזמין
 • אורך הסדנא: 8 שעות
 • קהל יעד: פתוח לקהל הרחב או בנוי על פי הזמנה עבור צוות בארגון מזמין

סדנה מלאה-  שלשה עד ארבעה ימי למידה המלווים במפגשי אימון פרטניים ובמפגש הטמעה קבוצתי.כשלשה חודשים לאחר הסדנה במהלך הסדנא נלמד את כל שבע המיומנויות, ניקח חלק בתהליך למידה קבוצתי שמאפשר למידה מנסיונם של מנהלים ופעילים אחרים וכמובן נרחיב את מעגל הקשרים בהיכרות עם פעילים ופעילות אחרים.

 • מספר משתתפים: בין 12-18
 • אורך הסדנא: 27 שעות (לאורך שלושה או ארבעה ימים)
 • קהל יעד: מובילים ומובילות שינוי חברתי

סדנא פנים ארגונית – סדנה מלאה המתקיימת בתוך ארגון  המאפשרת תהליך למידה משותף לצוות שעובד יחד . הסדנא מקדמת פיתוח יכולת של אנשי צוות לקדם משימות, יוצרת שפה משותפת ופותחת והזדמנות לפיתוח שיח בונה על דרכי ההתנהלות הקיימות בארגון.

מסגרת הסדנא ואורכה גמישים בהתאם לצרכי הארגון.  

הסדנאות מועברות על ידי  צוות רב תרבותי בשתיל, שעבר תהליך הכשרה ייחודי.  וכוללות למידה פרונטלית, תרגילים וניתוחי אירועים. תוכנית ההכשרה כוללת לימוד והפנמה של שפה ושל כלים חדשים, משתנים לפעמים בהתאם לנסיבות.

מספרים עלינו

תיאודורה קרצ'ובסקי, דוברת ארגון גרינפיס בישראל: "אני אסירת תודה שניתנה לי האפשרות לקחת חלק בקורס זה... יכולת העבודה בצוות, מיפוי בעיות ופתרונן, אתגרים וכלים לגיבוש הסכמות, הצגת חזון ודרכי פעולה- חיוניים לארגונים שכאלו ומעניקים להם כלים ומיומנויות יישום לעבודה יעילה, מוצלחת ופורה לטווח הארוך."

עמאד מלחם, אגי'ק - מכון הנגב: "למדתי שלשתף זה נקודת חוזק ולא חולשה של המנהל. אך לא דובר רק על שיתוף תיאורטי, אלא למדתי 7 מיומנויות כדי לעשות את זה. ההשתלמות חיזקה תובנות שהיו לי קודם, העמיקה אותן ונתנה לי יותר בטחון לשתף את הצוות בקבלת ההחלטות."

חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח: "הלמידה כבר נוכחת בעבודה, חלק מהמיומנויות כבר הוטמעו. עצם ההזדמנות ללמוד ביחד 4 ימים הייתה רבת משמעות. עברנו יחד תהליך וקרה משהו משמעותי ביחסים בתוך הצוות הניהולי." 

 

 

 

 
לקבלת פרטים נוספים על התכנית וליצירת קשר, ניתן לפנות אל עינת לוי בכתובת fl@shatil.nif.org.il או בטלפון 0732-445161.