פותחים עתיד

0526091419
chens@jafi.org
הזית 1 נצרת עילית

פותחים עתיד

תכנית "פותחים עתיד" החלה לפעול בשנת 2006 בגליל ובנגב. כיום משתתפים בה מעל 12,000 ילדים ובני משפחות מכל המגזרים באוכלוסייה הישראלית. אנו פועלים ב- 36 רשויות מקומיות ברחבי הארץ ובשיתוף עם כ-200 בתי ספר ועשרות צוותים מקצועיים. מטרתה של "פותחים עתיד" היא לטעת בכל ילד וילדה את האמונה, כי טמון בהם אוסף ייחודי של יכולות, עוצמות וכישרונות. על מנת לסייע לילד בפיתוח דימוי עצמי חיובי, להגיע להישגים בלימודים ולנהל חיים עצמאיים כבוגר, מעניקה התכנית לכל ילד ליווי של מבוגר משמעותי המזהה ומעצים את עוצמותיו ומפתח אותן. בנוסף, מעניקה התכנית סיוע בהנגשה של שירותים חברתיים זמינים וליווי למשפחה כולה בתהליך.

 

מיהו הנאמן
נאמן הוא תפקיד חברתי חדש שפותח במסגרת "פותחים עתיד" ומהווה גורם מפתח בהצלחתה. כיום פועלים ברחבי הארץ כ-300 נאמנים - חלוצים חברתיים, לרוב בני הישוב, העוברים הכשרה ייחודית לתוכנית ומשמשים בתפקידם במשרה מלאה. הקשר בין הילד ובני המשפחה לבין הנאמנים מבוסס על הקשבה, נוכחות ותמיכה והם מהווים עבורם מודל לחיקוי. הנאמן עובד מול כל ילד ברמה הפרטנית - מכין ומסייע ביישומה של תוכנית עבודה אישית ומפעיל תקציב העצמה אישי, המיועד לחיזוק הקשר עם הילד ובני המשפחה, קידום וחיזוק כישורים אישיים והקניית הרגלי צריכה של שירותים חברתיים. הנאמן פועל גם בקבוצה המשמשת מסגרת חברתית תומכת ומלמדת, המסייעת לילד לפתח כישורים חברתיים.
 
 
מעטפת קהילתית תומכת
“פותחים עתיד“ פועלת מתוך ההבנה כי העצמת המשפחה והמעטפת התומכת הם הכרחיים לתהליך העצמת הילד. הנאמן מלווה את ההורים ושאר בני המשפחה ועומד בקשר מתמיד עם מערכות החינוך השונות, השירותים הקהילתיים ואף המועצה המקומית במטרה לייצר מעטפת רב-ממדית תומכת הנותנת מענה לצרכים השונים של הילד והמשפחה,  ורותם את הקהילה כולה לעיצוב עתידם של ילדיה.