מעון כלנית

0368636920
giladkalanit@yahoo.com
מגן אברהם 12, יפו
קישור

מעון כלנית

מעון כלנית הינו מוסד פנימייתי לאנשים בעלי פיגור שכלי שהוקם בשנת 1990 ‏.
במאי  2009 ‏עבר המעון למשכנו החדש ביפו ברחוב מגן אברהם 12. האוכלוסייה במעון עם פיגור שכלי ברמה בינונית, קשה ועמוקה. המעון בפיקוח משרד הרווחה אבל אינו נתמך על ידי משרד החינוך והעירייה.

‏חזון המעון הוא להוות בית חם, אוהב ותומך לדייריו, לקדם אותם בתחום האישי, הבין-אישי, הבריאותי, העצמאי וכיוב'. בריאותו ,כבודו, ובטחונו של הדייר עומדים בראש סדר העדיפויות, בליווי ראייה מערכתית החותרת לעידוד הקשרים עם המשפחה והקהילה.

‏בהתאם לתפיסת העולם שלנו, אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית צריכים להיות חלק מהקהילה
גם כאשר בשל מוגבלותם הם זקוקים לסוג התמיכה וההשגחה הקיימות רק בפנימייה כמו שלנו .
בשל כך מעון כלנית פועל ליצירת רשת של קשרים בקהילה ולעבודה משותפת. ‏קשרי הקהילה תורמים לדיירים - מגבירים את תחושת השייכות, העניין ואיכות החיים, בעוד שהקהילה נתרמת מחשיפה לערכים של סובלנות, קבלת האחר, ונתינה .

כידוע לכם אנשים עם כסאות גלגלים אינם יכולים ליהנות מכל הפעילויות הרגילות שכולנו נהנים
מהם בשל חוסר מודעות לנושא הנגישות. קושי זה גדל פי כמה כאשר הדבר נוגע לאוכלוסיה של
אנשים עם פיגור שכלי הסובלים מסטיגמה שלילית והדרה אל מחוץ לחברה .

שיתוף פעולה של הקהילה יגביר את המודעות לאוכלוסייה ויתרום לשינוי הסטיגמה השלילית הן אצל הדיירים והן בקהילה.

מיהם דיירי המעון !

‏בכלנית מתגוררים  68 ‏דיירים, מתוכם קבוצה של 22 מתפקדים ברמה של פיגור בינוני , 21 מתפקדים ברמה של פיגור קשה ו25 ברמת פיגור עמוק .כמעט כל דיירי המעון מתניידים באמצעות כסאות גלגלים וזקוקים לתמיכה וסיוע ברוב תחומי החיים. קבוצת הדיירים ברמה הגבוהה יותר מתקשרים עם הסביבה באמצעים מילוליים ולא מילוליים, אוהבים חברה ונהנים מקשרים עם צוות המעון ואנשים מבחוץ (כגון מתנדבים). הפעילות במעון מותאמת לדיירים על פי צרכיהם המיוחדים ועל פי רמות התפקוד :גרייה חושית, מוסיקה בשיטת נעה בלאס, מחשבים, אמנות פלסטית, דרמה, תקשורת בין אישית ועוד.

דיירי מעון כלנית מתחלקים לכמה קבוצות:

בקומה הראשונה

קבוצת סיגליות  בעלי פיגור קשה –– קבוצת דיירים צעירים יחסית – בין 20-40. אפשר נורא להרגיש את הקבוצתיות שלהם. הם אינם מתקשרים בשפה ברורה, אבל יחסית לכך הם מתקשרים מאד. לחלקם קלסרי תקשורת – שניתן לתקשר איתם ע"י חצאי מילים, סימנים ותמונות.   אוכלים בעזרת מטפלים. כולם על כיסאות גלגלים. בבקרים נוסעים למרכזי תעסוקה וחוזרים אחר הצהריים בין 16-16:30.

קבוצת סיגליות גאסטרו - בעלי פיגור קשה – שהתקשורת איתם גבולית ומצבם יציב אך אינו משתפר. כולם סיעודיים על כיסאות גלגלים. אוכלים בעזרת פד. נמצאים במעון במשך כל היום. לרוב ללא תעסוקה.

בקומה השנייה:

בעלי פיגור עמוק – שהתקשורת איתם גבולית ומצבם יציב אך אינו משתפר. כולם סיעודיים על כיסאות גלגלים. אוכלים בעזרת פד. נשארים במעון במשך כל היום. תעסוקתם העיקרית היא גרייה חושית; בבוקר- כל יום חוש אחר ואחר הצהריים – פעילות ביו-אנרגטית. כמו כן יש להם חוגי מוסיקה, חממה, עיסוי ועוד.

בעלי פיגור עמוק קשה – שהתקשורת איתם אינה מילולית אבל הם מבינים ומגיבים ברמות וצורות שונות. חלקם סיעודיים חלקם אוכלים בעזרת מטפלים. אוכלים גרוס. כולם על כיסאות גלגלים. נמצאים במעון במשך כל היום. תעסוקתם העיקרית היא גרייה חושית; בבוקר- כל יום חוש אחר ואחר הצהריים – פעילות ביו-אנרגטית. כמו כן יש להם חוגי מוסיקה, חממה, עיסוי ועוד.

בקומה השלישית:

בעלי פיגור בינוני – שהתקשורת איתם גם מילולית. חלקם הולכים. מגיבים קצת לאט אבל טוב למתרחש.  נמצאים במעון במשך כל היום. בבוקר נמצאים במעון בסדנת עבודה בבצק. באחר הצהריים- לפי החוגים.

בעלי פיגור בינוני  קל המכונים "הנבחרת"- שהתקשורת איתם גם מילולית. חלקם הולכים חלקם על כיסאות גלגלים. מגיבים  טוב למתרחש. מנהלים אינטראקציות אחד עם השני ועם הסביבה. נמצאים במעון במשך כל היום. בבוקר נמצאים במעון בסדנת עבודה באומנות. באחר הצהריים- לפי החוגים. הקבוצה הפעילה ביותר.