"תאיר" מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית - השפלה ולכיש

08-9496026
donation@tair1202.org
ת.ד. 1273 רחובות 7611201
קישור

תאיר מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית – השפלה ולכיש

 

מרכז סיוע 'תאיר' פועל משנת 1998 למתן סיוע ותמיכה לנפגעות ונפגעי תקיפה והטרדה מינית, ולהעלאת מודעות והסברה בנושא אלימות מינית. המרכז ממוקם ופועל באזור השפלה המורחב - ומקיף 16 רשויות מקומיות ו-13 מועצות אזוריות - מאשקלון וקרית מלאכי בדרום ועד נס ציונה, מודיעין-מכבים-רעות, ולוד בצפון.

 

פעילות המרכז מקיפה שלושה תחומים מרכזיים:

 

1. סיוע וליווי רגשי
מרכז הסיוע מעניק סיוע רגשי וליווי לנפגעות תקיפה מינית, ללא שיפוטיות ובאנונימיות מוחלטת. (המרכז מסייע גם לגברים ונערים; השימוש בלשון נקבה הנו מטעמי נוחות בלבד). הסיוע לנפגעות ניתן באמצעות קו חירום שמאויש על ידי מתנדבות 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע בכל ימות השנה. סיוע רגשי מתקיים גם באמצעות פגישות עם צוות הסיוע במרכז, לטובת מיפוי צרכים ותיווך לשירותים רלוונטיים בקהילה, כולל הפניה לטיפול פסיכולוגי. במרכז מתקיימות קבוצות תמיכה לנפגעות תקיפה מינית  שעברו פגיעה בילדות, ול-2014 מתוכננות קבוצות תמיכה לאמהות ואבות שילדיהם נפגעו וקבוצת תמיכה לנשים שעברו פגיעה בבגרות. בנוסף, מקיים המרכז ימי עיון והכשרות לנשות ואנשי מקצוע בתחומי הטיפול ,הרווחה  והבריאות לשיפור והנגשת הטיפול בנפגעות תקיפה מינית באזור.

מטרות הפעילות בתחום הסיוע והליווי הרגשי:

·         צמצום ההשלכות הקשות של פגיעה מינית ושיפור הרווחה ויכולת ההתמודדות של הנפגעות/ים ובני משפחותיהם במעגלי החיים השונים.  

·         יצירת מרחב מוגן ובטוח עבור נפגעות תקיפה מינית, אשר מחזק אותן ומאפשר להן לבחור בתהליך הטיפול והשיקום המתאים להן.

·         הנגשת השירותים הקיימים בקהילה עבור נפגעות ונפגעי תקיפה מינית.

·         שיפור המענה והטיפול שמעניקים נשות ואנשי מקצוע מתחום החינוך, הרווחה והחוק לנפגעות וע"י כך שינוי בדרכי הפעולה של מערכות השירותים הציבוריים באזור.

 

2. ליווי בהליך הפלילי והאזרחי

במידה והפונות מעוניינות בכך, מרכז הסיוע מעניק ליווי ארוך טווח בהליך הפלילי (כולל ליווי לתחנות משטרה, בתי משפט, ולפרקליטות), וכן ליווי בהליך האזרחי (כולל ליווי בתביעות נזיקין). רכזת הליווי והמתנדבות מלוות נפגעות גם לבדיקות וטיפולים רפואיים, בתביעת סל שיקום מהביטוח הלאומי, וכן מלוות אותן בהליך האבחון הפסיכיאטרי. המרכז מיידע את הנפגעות באשר לשלבים והמרכיבים של ההליך הפלילי וההליך האזרחי, וכן מיידע אותן באשר לזכויות שלהן בהליכים אלו – זאת על מנת שכל נפגעת תוכל לקבל את ההחלטה המתאימה לה מתוך עמדה של ידע. המרכז מקיים הדרכות ותכניות הכשרה לעובדות רווחה וטיפול בנושאים הקשורים בהליך הפלילי במקרים של תקיפה מינית. וכמו כן, המרכז מקיים הכשרות לחוקרים, שוטרים, שופטים ופרקליטים סביב ההשלכות של טראומה מינית והאופן שבו היא באה לידי ביטוי בהליך הפלילי.

 

מטרות הפעילות בתחום הליווי בהליך הפלילי והאזרחי:

·         הנגשת ההליך הפלילי וההליך האזרחי עבור נפגעות ונפגעי תקיפה מינית שעבורם מדובר בהליך ארוך, וקשה, אשר טומן בחובו אכזבות ותסכולים רבים.

·         מיצוי הזכויות של נפגעות ונפגעי תקיפה מינית בהליך הפלילי ובהליך האזרחי.

·         הקלה על הכאב הרגשי שחוות נפגעות תקיפה מינית בהליך הפלילי.

·         מיצוי זכויות של נפגעות ונפגעי תקיפה מינית בזמן שאחרי ריצוי העונש של הפוגע.

·         הרחבת המודעות והידע בתחום האלימות המינית בקרב אנשי משפט, משטרה וטיפול, ושיפור המענה שהם מעניקים כאשר הם נדרשים לטפל בנפגעות תקיפה מינית בהליך הפלילי.

 

3. חינוך והסברה

מרכז הסיוע מקיים סדנאות למניעה ולהעלאת מודעות בנושא אלימות מינית בקרב בני נוער במסגרות החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. מנחות החינוך משוחחות עם בני הנוער בגובה העיניים על כבוד הדדי ומיניות מכבדת, אי אלימות ושוויון מגדרי. כמו כן, מרכז הסיוע מקיים סדנאות למניעה ולהעלאת מודעות בנושא אלימות מינית בקרב נשות ואנשי מקצוע (עובדי רווחה, טיפול, חינוך, בריאות ועוד), בקרב קבוצות הורים, ובמקומות עבודה (במגזר הציבורי והפרטי). כך באמצעות הנחיית סדנאות חינוכיות, מתן הרצאות, וקיום ימי עיון לקהלי יעד מגוונים באזור מגיע המרכז לבני נוער, הורים, עובדים סוציאליים, אנשי חינוך, יועצים חינוכיים ועוד.

 

מטרות הפעילות בתחום החינוך וההסברה:

·         העלאת המודעות בקרב בני נוער לתופעה של אלימות מינית, והשפעה על תפישותיהם והתנהגותם על מנת להוביל  לצמצום מקרים של פגיעה מינית בקרב בני נוער.

·         העלאת המודעות של בני נוער לשירותים של מרכז הסיוע, ומתן כלים לבני הנוער על מנת שידעו לאן לפנות וכיצד לפעול כאשר הם נתקלים במקרים של אלימות מינית.

·         הגברת המודעות של נשות ואנשי חינוך ושל הורים לאיתור וזיהוי ילדים ובני נוער שעברו תקיפה מינית.

·         שיפור היכולת של נשות ואנשי חינוך להתמודד עם מקרים של אלימות מינית במסגרות החינוכיות, וכן שיפור היכולת שלהם לנהל שיח פתוח בנושאים של מיניות ומגדר עם תלמידיהם.

·         שיפור היכולת של הורים להתמודד עם מקרים של פגיעה מינית של ילדיהם, וכן שיפור היכולת שלהם לנהל עם ילדיהם שיח פתוח בנושאים של מיניות ומגדר.

·         קידום המודעות במקומות עבודה באזור לחוק למניעת הטרדה מינית וכן לזכויות של העובדות והעובדים להיות מועסקים בארגון שהוא בטוח ומכבד.

 

קבצים