התוכנית להכשרת מנהיגות משפטית בתחום זכויות האדם, האזרח וצדק חברתי

 

התוכנית נמצאת בשנתה ה-32 ומטרתה להכשיר מנהיגות משפטית לקידום זכויות האדם והאזרח והצדק החברתי בישראל. בוגרי התוכנית מובילים ומשפיעים בתחום המשפט בחברה האזרחית ובמדינה בכלל. בין בוגרי התוכנית ניתן למצוא דמויות בולטות בתחומים שונים של פעילות בארגוני זכויות אדם, ארגוני סביבה, צדק חברתי ובקליניקות המשפטיות באוניברסיטאות השונות: פרופ' נטע זיו (בוגרת מחזור 1985), מרצה באוניברסיטת תל אביב ומנהלת הקליניקות באוניברסיטה, דן יקיר (1988) הוא היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, דנה מרשק מרום (1991) היא שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, גדעון ברומברג (1993) הוא מייסד ומנהל FOEME, חסן ג'ברין (1994) הוא מייסד ומנהל עדאלה, סאוסן זאהר (2003) היא עו"ד בעדאלה שזכתה במספר עתירות תקדימיות בבג"צ.

 

בוגרי התוכנית לדורותיהם ממשיכים לפעול למען זכויות האדם בישראל במסגרות שונות, בשכר ובהתנדבות בארגונים, באקדמיה ובתפקידים ציבוריים שונים (לרשימה של הבוגרים ופעילותם לאורך השנים, אנא עיינו בספר שיצא לכבוד שנתה ה-25 של התוכנית).

 

התוכנית הינה יוזמה משותפת של הקרן החדשה לישראל ושל American University, והיא חלק מאסטרטגיה כוללת של הקרן לקידום ערכי דמוקרטיה ושוויון בישראל, זאת באמצעות תכניות ויוזמות של הקרן החדשה ושתי"ל, ובאמצעות משפחת הארגונים של הקרן החדשה (למידע נוסף:www.nif.org.il).

 

 
התוכנית בשנה הקרובה (2016) מיועדת לשני עורכי דין ישראלים: עו"ד יהודי/ה ועו"ד ערבים/ות–פלסטינים/ות, בעלי מחויבות לזכויות אדם ואזרח המעוניינים להתמחות בתחום ולעסוק בו. המלגה כוללת שנה אחת של לימודים בוושינגטון אשר בסיומה מוענק תואר מוסמך למשפטים (LLM) ושנה שנייה של עבודה בישראל בארגוני זכויות אדם אזרח וצדק חברתי.

 

פרטים כלליים:

הקרן החדשה לישראל מנהלת כל שנה סבב אחד להגשת בקשות לקבלת המלגה:

את הבקשות יש להגיש לקרן החדשה לישראל עד יום ג', 5 בינואר 2016

מועמדים מתאימים יוזמנו לראיון שייערך במהלך חודש פברואר 2016

תשובות יינתנו בחודשים מרץ –אפריל

התוכנית מתחילה בחודש אוגוסט 2016

 

פרטי המלגה:

המלגה כוללת מימון שכר הלימוד, הוצאות נסיעה (ליחיד/ה) לוושינגטון וחזרה והוצאות מחייה בארה"ב במהלך שנת הלימודים בסך של כ- 3000 $ לחודש

הקרן אינה מממנת הוצאות נסיעה וקיום של בני משפחה המצטרפים למילגאים.

במהלך שנת העבודה בישראל יקבלו המלגאים משכורת חודשית.

 

קריטריונים לקבלת מלגה:

התוכנית מיועדת למשפטנים/ות אזרחי/ות ישראל.

- רישיון עו"ד: על המועמדים/ות להציג תעודת חבר בלשכת עורכי דין או לחילופין אישור על תשלום אגרת בחינת מאי 2016.

- מחויבות מוכחת ועניין פעיל בתחום זכויות האדם והאזרח: על הפונים/ות לתוכנית לגלות מחויבות לתחום הבאה לידי ביטוי בפעילות התנדבותית וציבורית לקידום זכויות האדם והאזרח והיכרות טובה עם השיח המשפטי בתחומים אלה.

- כישורים מקצועיים: המועמדים/ות נדרשים להפגין יכולת מקצועית טובה, הישגים לימודיים טובים, כושר ניתוח ויכולת ניסוח טובה בכתב ובע"פ, שליטה מלאה בעברית ואנגלית חובה.

-רמת אנגלית: המועמדים/ות נדרשים לעמוד בתנאי הסף של מבחן הרמה באנגלית (TOEFL) ולעמוד בדרישות American University כפי שמופיעות באתר האינטרנט של האוניברסיטה. בשל מיעוט מועדים למבחן ובשל העובדה שתשובות מתקבלות רק לאחר 3 שבועות מומלץ לגשת למבחן בהקדם, עוד לפני תהליך המיון של הקרן. תינתן עדיפות משמעותית למועמדים שיגיעו לשלב הראיון כשברשותם ציון TOEFL.

למידע נוסף: http://www.ets.org/toefl

http://www.wcl.american.edu/llmlawandgov/admissions.cfm#English_Competency